Department of

Electronics and Communication Engineering (ECE)

MAIN WEBSITE

Staff

100% Result

S.No.
Name of the Staff
Subject Name
1Ms. M. MethiniEC2402 - Optical Communication and Networking (VII Sem ECE - A)
2Mr. B. AppoonCS2060 - High Speed Networks (VII Sem ECE - C)
3Ms. S. RajalakshmiEC2203 - Digital Electronics (III Sem ECE - B)
EC2151 - Electric Circuit & Electron Devices (II Sem ECE - B)
4Mr. K. DevibalanCU9255 - Internetworking Multimedia (III Sem M.E. - CS)
5Ms. G. SudhaCP9253 - High Speed Switching Architectures (III Sem M.E. - CS)
CU9257 - Communication Network Security (II Sem M.E. - CS)
6Ms. J. Thamil SelviCP9254 - Soft Computing (III Sem M.E. - CS)
CU9222 - Multimedia Compression Techniques (II Sem M.E. - CS)
7Ms. R. ChitraET9271 - Advanced Embedded Systems (III Sem M.E. (EST)
ET9221 - VLSI Architecture and Design Methodologies (II Sem M.E. - EST)
8Ms. K. SumathiET9279 - Digital Image Processing (III Sem M.E. - EST)
9Ms. S. KohilaCP9211 - Modern Digital Communication Techniques (I Sem / M.E.-C&C)
CP9211 - Modern Digital Communication Techniques (I Sem / M.E.-CS)
10Ms. K. JeyapriyaET9211 - Advanced Digital System Design (I Sem M.E. - EST)
11Ms. K. Lakshmi JoshithaET9212 - Microcontroller based System Design (I Sem M.E. - EST)
12Ms. S. UshaET9213 - Design of Embedded Systems (I Sem M.E. - EST)
ET9223 - Embedded Networking (II Sem M.E.- EST)
13Mr. J. ManikandanPE9275 - Soft Computing Techniques (I Sem M.E. - EST)
EC2151 - Electric Circuits & Electron Devices (II Sem ECE - C)
14Ms. M. KanthimathiCU9221 - Wireless Mobile Communication (II Sem M.E. - CS)
15Ms. G. ShanthakumariET9222 - Real Time Operating Systems (II Sem M.E. - EST)
16Ms. C. N. SavithriET9224 - Wireless & Mobile Communication (II Sem M.E. - EST)
17Dr. J. RajaET9263 - Adhoc Networks (II Sem M.E. - EST)
18Mr. A. KumaranET9265 - Digital Instrumentation (II Sem M.E. - EST)
19Ms. S. GayathriEC2151 - Electric Circuits & Electron Devices (II Sem ECE - C)
20Mr. K. SwaminathanEC2151 - Electric Circuit & Electron Devices (II Sem ECE-B)
S.No.
Name of the Staff
Subject Name
1Ms. G. Shantha KumariET7202 – Embedded Networking
(II Sem. / M.E. – EST)
2Ms. C. A. NirrmalaET7204 – Software for Embedded Systems
(II Sem. / M.E. – EST)
3Mr. K. SrinivasanEC6201 – Electron Devices
(II Sem. / ECE – C Sec.)
Sl.No.
Name of the Staff
Subject Name
1Ms. M. MethiniEC2304 - Microprocessors & Microcontrollers (V Sem. / III Yr. / ECE - B Sec.)
2Dr. S. SumathiEC2301 - Digital Communication (V Sem. / III Yr. / ECE - C Sec.)
3Ms. S. GayathriEC2304 - Microprocessor & Microcontrollers (V Sem. / III Yr. / ECE - C Sec.)
4Mr. B. AppoonEC2305 - Transmission Lines & Wave Guides (V Sem. / III Yr. / ECE - C Sec.)
CS2060 - High Speed Networks (VII Sem. / IV Yr. / ECE - C Sec.)
ET7005 - Adhoc Networks (II Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
5Ms. K. SubhashiniEC2303 - Computer Architecture & Organization (V Sem. / III Yr. / ECE - C Sec.)
6Mr. J. PrakashEC2303 - Computer Architecture & Organization (V Sem. / III Yr. / ECE - D Sec.)
7Ms. N. Nazeeya AnjumEC6302 - Digital Electronics (III Sem. / II Yr. / ECE - B Sec.)
EC2311 - Communication Engineering (V Sem. / III Yr. / EEE - A Sec.)
8Ms. S. RajalakshmiEC6302 - Digital Electronics (III Sem. / II Yr. / ECE - C Sec.)
9Ms. B. PanjavarnamGE2022 - Total Quality Management (VII Sem. / IV Yr. / ECE - A Sec.)
10Mr. V. LingasamyEC2031-Electromagnetic Interference and Compatibility (VII Sem. / IV Yr. / ECE - A Sec.)
CS6304 - Analog and Digital Communication (III Sem. / II Yr. / IT - C Sec.)
11Dr. J. RajaCS2060 - High Speed Networks (VII Sem. / IV Yr. / ECE - A Sec.)
EC2311 - Communication Engineering (V Sem. / III Yr. / EEE - B Sec.)
12Dr. N. VijayasinghGE2022 - Total Quality Management (VII Sem. / IV Yr. / ECE - B Sec.)
13Mr. K. SrinivasanEC2031- Electromagnetic Interference and Compatibility (VII Sem. / IV Yr. / ECE - B Sec.)
14Ms. G. SudhaCS2060 - High Speed Networks (VII Sem. / IV Yr. / ECE - B Sec.)
NC7201 - Communication Network Security (III Sem. / II Yr. / M.E. - CS)
NC7101 - High Performance Networks (II Sem. / I Yr. / M.E. - CS)
15Ms. A. R. RajiniGE2022 - Total Quality Management (VII Sem. / IV Yr. / ECE - C Sec.)
16Ms. R. ArullathaEC2031 - Electromagnetic Interference and Compatibility (VII Sem. / IV Yr. / ECE - C Sec.)
17Mr. K. DevibalanCU9255 - Internet working Multimedia (III Sem. / II Yr. / M.E. - CS)
CU7202 - MIC & RF Systems Design
(II Sem. / I Yr. / M.E. -CS)
18Ms. J. ThamilselviCU7301 - Advanced Satellite Based System (III Sem. / II Yr. / M.E. - CS)
DS7201 - Advanced Digital Image Processing (II Sem. / I Yr. / M.E. - CS)
19Ms. R. ChitraET9271 - Advanced Embedded Systems (III Sem. / II Yr. / M.E. - EST)
20Ms. N. Shivaani VarshaET9273 - Cryptography and Network Security (III Sem. / II Yr. / M.E. - EST)
21Ms. S. KohilaET9279 - Digital Image Processing (III Sem. / II Yr. / M.E. - EST)
22Ms. K. JeyapriyaET7101 - Advanced Digital System Design (I Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
23Mr. D. Senthil KumarET7102 - Microcontroller Based System Design (I Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
24Mr. K. SwaminathanET7103 - Real Time Systems (I Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
CS6304 - Analog and Digital Communication (III Sem. / II Yr. / IT - B Sec.)
ET7204 - Software for Embedded Systems (II Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
25Ms. S. UshaET7104 - Design of Embedded System
26Dr. E. PriyaET7001 - Digital Instrumentation (I Sem. / I Yr. / M.E. - EST)
27Ms. K. SumathiEC2311 - Communication Engineering (V Sem. / III Yr. / EEE - C Sec.)
28Ms. D. KrishnapriyaCS6304 - Analog and Digital Communication (III Sem. / II Yr. / IT - B Sec.)
EC2311 - Communication Engineering (V Sem. / III Yr. / EEE - B Sec.)
29Mr. A. HenridassEC2050 - Mobile Adhoc Networks (VIII Sem. / IV Yr. / ECE - A Sec.)
30Ms. M. KanthimathiEC2050 - Mobile Adhoc Networks (VIII Sem. / IV Yr. / ECE - B Sec.)
31Ms. K. Lakshmi JoshithaCU7201 - Wireless Communication Networks (II Sem. / I Yr. / M.E. - CS)
32Mr. A. KumaranAP7301- Electromagnetic Interference and Compatibility (II Sem. / I Yr. / M.E. - CS)
S. No.
Name of the Staff
Subject Name
1Ms. A R RajiniAP7201-Analysis and Design of Analog Integrated Circuits-ME-VLSI Design-I Year-II sem
2Dr. J RajaCS 2060 - High Speed Networks-IVYear-VIIsem- ECE-A
3Dr. K SwaminathanET7103- Real Time Systems-ME-Embedded system technologies-Iyear-I sem
4Dr. N VijayasinghET7015-Digital Image Processing and Application-ME-Embedded system technologies-II Year-III sem
5Ms. S KohilaCU7102- Advanced digital communication techniques-ME-Communication system-I YEAR-I sem
6Ms. S BrindhaEC2050- Mobile Adhoc Networks-IVYear-VIIIsem- ECE-C
ET7010-Cryptography and Network Security-ME-Embedded system technologies-II Year-III sem
7Ms. B PanjavarnamVL7003-Genetic Algorithms and its Applications-ME-VLSI Design-I Year-I sem
8Ms. K Lakshmi JoshithaVL7101- VLSI Signal Processing-ME-VLSI Design-I Year-I sem
9Ms S UshaET7008-Advanced Embedded Systems-ME-Embedded system technologies-II Year-III sem
ET7201-VLSI Architecture and Design Methodologies-ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
10Ms N ShivaanivarshaET7104- Design of Embedded System-ME-Embedded system technologies-I year-I sem
ET7007 - RISC Processor and Architecture Programming-ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
11Ms J ThamilselviGE2022- TQM-Total Quality Management-IV Year-VII sem- ECE-A
CU7301-Advanced satellite based System-ME-Communication system-II YEAR-III sem
12Ms G SudhaNC7201-Communication Network Security-ME-Communication system-II YEAR-III sem
13Ms M KanthimathiCU7101- Advanced radiation system -ME-Communication system-I YEAR-I sem
EC2050- Mobile Adhoc Networks -IVYear-VIII sem- ECE-A
14Ms K SubhashiniAP7101-Advanced digital signal processing-ME-Communication system-I YEAR-I sem
15Ms V A VelvizhiEC2043 -Wireless Networks-IVYear-VIIIsem- ECE-A
16Mr A KumaranET7001-Digital Instrumentation-ME-Embedded system technologies-I year-I sem
17Ms K JeyaPriyaVL 7201-CADD for VLSI Circuits -ME-VLSI Design-I Year-II sem
18Ms C N SavithriET7203-Wireless and mobile communication -ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
19Mr B AppoonET7005- Adhoc Networks-ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
ET7101 - Advanced Digital System Design-ME-Embedded system technologies-I year-I sem
20Mr K DevibalanCU7007-Internetworking Multimedia-ME-Communication system-II YEAR-III sem
21Ms R ChitraVL7006- Analog VLSI Design -ME-VLSI Design-I Year-II sem
VL7102 -VLSI Design Techniques-ME-VLSI Design-I Year-I sem
22Ms G ShanthakumariET7102- Microcontroller Based System Design-ME-Embedded system technologies-I year-I sem
ET7202-Embedded Networking-ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
23Ms C A NirrmalaET7204 - Software for Embedded Systems-ME-Embedded system technologies-I Year-II sem
24Mr K SrinivasanEC2031 -EMIC-Electromagnetic Interference and Compatibility -IV Year-VII sem- ECE-B
AP7202-ASIC & FPGA Design-ME-Communication system and ME-VLSI Design-I YEAR-I sem(Combined)
VL7202-Low Power VLSI Design -ME-VLSI Design-I Year-II sem
25Ms S GayathriGE2022- TQM-Total Quality Management-IV Year-VII sem- ECE-C
26Ms. V RemyaEC2050- Mobile Adhoc Networks-IVYear-VIII sem- ECE-A
27Mr. J PrakashCU7001 - Real Time Embedded Systems-ME-VLSI Design-I Year-II sem
28Mr. R. AnandhCS 2060 - High Speed Networks-IV Year-VII sem- ECE-B
29Ms. Doreen JoyCS6304-Analog and Digital Communication, III Sem./II Year/ IT'C' Sec.
30Dr. J BrittoPariCP7023-Reconfigurable Computing-ME-VLSI Design-I Year-II sem
VL7103- Solid State Device Modelling and Simulation-ME-VLSI Design-I Year-I sem
Sl.No
Name of the Staff
Subject Name & Subject Code
Class with Section
1Dr K SwaminathanAP7201-Analysis and Design of Analog Integrated Circuits - I ME VLSII ME VLSI
2Dr N VijayasinghAP7301 - Electromagnetic Interference and Compatibility - I ME CSI ME CS
AP7301-Electro Magnetic Interference and compatibility - IIIsem ME VLSIIII sem ME VLSI
3Mr V S SundramoorthyCU7101- Advanced radiation system - I ME CSI ME CS
4Ms S KohilaCU7102- Advanced digital communication techniques - I ME CSI ME CS
5Dr S SumathiCU7103-Optical networks - I ME CSI ME CS
6Ms S BrindhaEC6303 - Signals and Systems - IIIsem ECE CIIIsem ECE C
7Ms K SumathiEC6401- Electronics Circuits II - II ECE EII ECE E
ET7015-Digital Image Processing and Application - IIIsem ME ESTIIIsem ME EST
8Ms B PanjavarnamEC6802 -Wireless NetworksIV ECE C
VL7003-Genetic Algorithms and its ApplicationsI ME VLSI
9Ms. K.Lakshmi JoshithaVL7101- VLSI Signal ProcessingI ME VLSI
10Ms S UshaCU7001 - Real Time Embedded SystemsI ME VLSI
VL7102 -VLSI Design TechniquesI ME VLSI
11Ms N ShivaanivarshaEC6302 - Digital ElectronicsIIIsem ECE B
ET7010-Cryptography and Network SecurityIIIsem ME EST
12Ms J ThamilselviGE6757- Total Quality ManagementIV ECE A
CU7301 - ASBS-Advanced Satellite Based SystemsIIIsem ME CS
13Ms G SudhaNC7101 - High Performance NetworksI ME CS
EC6502 -Principles of Digital Signal ProcessingVsem ECE C
NC7201 - CNS-Communication Network SecurityIIIsem ME CS
14Ms M KanthimathiCU7201- Wireless Communication NetworksI ME CS
15Ms K SubhashiniAP7101-Advanced digital signal processingI ME CS
16Mr A KumaranAP7202-ASIC and FPGA DesignI ME VLSI & CS
17Ms C N SavithriEC6403 - Electromagnetic FieldsII ECE B
18Mr K DevibalanCU7007 - INM-Internetworking and MultimediaIIIsem ME CS
19Ms R ChitraEC6405 - Control System EngineeringII ECE C
VL7006- Analog VLSI DesignI ME VLSI
EC6304- Electronic Circuits- IIIIsem ECE C
20Ms C A NirrmalaEC6504 -Microprocessors & MicrocontrollersVsem ECE C
21Mr K SrinivasanEC6501 -Digital CommunicationVsem ECE B
VL7013 - VLSI for wireless communicationIIIsem ME VLSI
VL7202-Low Power VLSI DesignI ME VLSI
22Ms S GayathiriVL7103- Solid State Device Modelling and SimulationI ME VLSI
EC6302 - Digital ElectronicsIIIsem ECE D
23Mr D SenthilkumarEC6401- Electronics Circuits IIII ECE C
24Mr R AnandET7008-Advanced Embedded SystemsIIIsem ME EST
25Ms Doreen JoyVL 7201-CADD for VLSI CircuitsI ME VLSI
26Ms Josephin Ida LitriziaDS7201 -Advanced Digital Image ProcessingI ME CS
27Dr J BrittopariEC6404 - Linear Integrated CircuitsII ECE B
CP7023-Reconfigurable ComputingI ME VLSI
EC6504 -Microprocessors & MicrocontrollersVsem ECE B
VL7301 -Testing Of VLSI CircuitsIIIsem ME VLSI
28Mr U JeyachandiranEC6404 - Linear Integrated CircuitsII ECE E
29Mr T IllavarasanEC6401- Electronics Circuits IIII ECE B
30Mr S M KrishnakumarEC6016- Opto Electronic DevicesVIIsem ECE C
31Mr U JayachandiranEC6802 -Wireless NetworksVIIIsem ECE B
32Ms C N SavithriEC6801-Wireless CommunicationVIIIsem ECE C
33Ms N ShivaanivarshaCS6303-Computer ArchitectureVIsem ECE D
34Mr A HenridassEC6602-Antenna and Wave PropagationVIsem ECE D
35Mr Dr S SankarMG6851-Principles of ManagementVIsem ECE E
36Ms V RemyaEC6403 - Electromagnetic FieldsIVsem ECE E
37Ms Pa ShanthiMA6451 - Probability & Random ProcessIVsem ECE D
38Ms G Rajini RamMA6451 - Probability & Random ProcessIVsem ECE C
39Mr S M KrishankumarEC6405 - Control System EngineeringIVsemECE D
40Ms G ThilagavathyAnalog and Digital CommunicationIIIsem CSE B
41Ms B PanjavarnamME 6702 MechatronicsIVMECH A
ME 6702 MechatronicsIVMECH B
42Mr U JeyachandiranME 6702 MechatronicsIVMECH D
43Mr T IllavarasanAnalog and Digital CommunicationIIIsem CSE C

©2018 SAIRAM - Electronics and Communication Engineering